Autokredyt w ratach równych czy malejących?  Analizując bankowe propozycje w zakresie kredytów samochodowych, musimy mieć na uwadze kilka bardzo ważnych aspektów.

Przede wszystkim musimy się liczyć ze swoimi własnymi możliwościami finansowymi, ponieważ od nich właśnie sporo w tym momencie zależy. Przy tej okazji pojawia się sporo kwestii do rozstrzygnięcia – takich jak chociażby ta w jakiej formie będziemy spłacać zobowiązanie. Chodzi w tym momencie o to czy wybieramy raty malejące, czy też równe. Każda z tych opcji nie jest pozbawiona zarówno plusów, jak i minusów.

Raty malejące w początkowej fazie okresu kredytowania są bardzo wysokie, w związku z czym nie każdy może sobie na nie pozwolić. Z drugiej zaś strony jest to krótszy okres spłaty, a co za tym idzie – niższy koszt. Na pewno to dobra opcja dla tych, którzy chcą spłacić kredyt wcześniej. Raty równe wybierane są częściej, ponieważ nie obciążają one domowego budżetu w takim stopniu jak te wyżej opisane. Dają one swobodę w planowaniu wydatków, ale zawyżają cenę kredytu (płacimy większe odsetki).